Jarosław Soja

Telefon +48 513 77 11 15 kliknij i skopiuj
do schowka

Nr wpisu 12059

Blog

Stawka VAT na oferowane przez przedsiębiorcę projekty wnętrz

W praktyce biznesowej wielu deweloperów, a także coraz częściej także firm remontowych i wykończeniowych oferuje klientom dodatkowe usługi, jak na przykład przygotowanie projektu wnętrza. Jaką wówczas stawkę podatku VAT taki przedsiębiorca powinien zastosować?

Projekt taki często wypełnia cechy utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jest przygotowany pod indywidualne zamówienie, dla potrzeb konkretnego klienta i jest dostosowany do gustów i potrzeb tej osoby. Sporządzający go może zaś zostać uznany za twórcę.

Zgodnie z art.41. ust. 2 ustawy o VAT sprzedaż takiego utworu jest opodatkowana stawką preferencyjną 8%.

Jednakże pojawia się tutaj ważny warunek dodatkowy, o którym zapomina wielu podatników – prawo do stosowania stawki preferencyjnej mają jedynie twórcy w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oznacza to, że w najczęstszej sytuacji, gdy podatnik kupuje utwór od twórcy, a następnie go odsprzedaje klientowi – nie ma możliwości zastosowania stawki preferencyjnej. Właściwą jest wówczas stawka 23%.

Tak na przykład w interpretacji indywidualnej sygn. akt IBPP2/4512-572/16-2/BW.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prawo podatkowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.